Dumitru Acriș
Tanulmányok:
2012-2017: Az moszkvai Orosz Színművészeti Akadémia (GITIS) Színházrendezői Kara, Drámaszínház szak, Leonid HEYFETS osztálya
2010-2012: Mesteri a Chișinău-i Zene-, Színház- és Képzőművészeti Akadémia kortárs színházrendezői szakán, Színházművészet és Művészmenedzsment Kar
2000-2004: A Chișinău-i Zene-, Színház- és Képzőművészeti Akadémia Színházművészet és Művészmenedzsment Karának Színpadi- és filmszínész szakán.
2000-2012: a Chișinău-i Luceafărul Köztársasági Színház színésze
2007: Tiszteletbeli Művészetek Mestere cím
Színpadi szerepek:
Zvezdici, Álarcosbál – M. Lermontov, Yang Sun A szecsuáni jóember – B. Brecht, Rómeó, Rómeó és Júlia – W. Shakespeare, Bicska Maxi, Koldusopera – B. Brecht, Calaf, Turandot hercegnő – C. Gozzi, Puiu Faranga, Ciuleandra – L. Rebreanu, Gajev, Cseresznyéskert – A. P. Csehov stb.
Rendezések:
2014: Osztrovszkij – Vihar, Tony Bulandra Színház, Târgoviște, Románia,
Résztvevő, Bomb Nemzetközi Színházi Fesztivál, Szöul, Dél-Korea.
2015: M. Gorkij – Az anya, GITIS, 39. laboratórium, Moszkva, Oroszország,
Grand-Prix, A Твой Шанс Nemzetközi Színházi Fesztivál legjobb előadása, Moszkva, Oroszország
2016 F. M. Dosztojevszkij – Fehér éjszakák, GITIS, 39. laboratórium, Moszkva, Oroszország.
A legjobb női szereplő díja Hristina Poluyanova színésznőnek a Babel F.A.S.T. Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében, Târgoviște, Románia
A 6-os számú kórterem – A. P. Csehov, Tony Bulandra Színház, Târgoviște, Románia,
Résztvevő, Bomb Nemzetközi Színházi Fesztivál, Szöul, Dél-Korea és a Trabzon-i Nemzetközi Színházi Fesztivál, Törökország.
2017: Morfium – M. A. Bulgakov, Kurgani Drámaszínház, Oroszország,
Bővített lista, Arany Maszk Díj, Oroszország
A legjobb férfiszereplő díja I. Drobysh színésznek a Babel F.A.S.T. Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében, Târgoviște, Románia
Kamerata Nemzetközi Színházi Fesztivál, Oroszország
Kurázsi mama – B. Brecht, Pevtsov Teatr, Moszkva, Oroszország,
Barnaul-i Színházi Fesztivál, Oroszország
2018: Dumnezeu merge pe bicicletă (Isten biciklivel jár) – I. Vasikovskaya a Berezniki-i Drámaszínházban, Permy, Oroszország.
A Лучший Актерский Ансамбль (Legjobb szereposztás) díja a Кolyada Plays Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében, Jekatyerinburg, Oroszország,
A Артмиграция – fiatal rendezők legreprezentatívabb színházi előadásainak fesztiválja, Moszkva, Oroszország
Lear – W. Shakespeare, Kurgani Drámaszínház, Oroszország,
Bővített lista, Arany Maszk, Oroszország
13938 (Чёрная Колыма – I. Salahov) a УГОЛ Színházban, a Kamala Színház színészeinek részvételével, Kazany, Tatár Köztársaság,
Rákosztály – A. I. Szolzsenyicin a Центр Драматургии и Режиссуры Színházban (Dramatológiai és Rendezői Központ), Moszkva, Oroszország
I'm Women (Nők vagyok) – Ana Daud és Dmitry Akrish, London, Egyesült Királyság
A legjobb előadás közönségdíja az Avignon-i Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében, Franciaország
Résztvevő az Edinburgh-i Színházi Fesztiválon, Skócia, és a SOLO Nemzetközi Színházi Fesztiválon, Moszkva, Oroszország
2019 Janna – Y. Pulinovici, Északi Színház, Szatmárnémeti, Románia,
Résztvevő a Nemzeti Színházi Fesztiválon, Bukarest, Románia.
Faust – W. Goethe, Ryazani-i Drámaszínház, Oroszország,
Bővített lista, Arany Maszk, Oroszország
Legjobb betétdal díja, (D. Acriș)
Legjobb főszereplő díja (В. Рыжков)
Legjobb szereplőpáros díja (Н.Паламожных, Р. Горбачев) a Зеркало Сцены (Színpadtükör) Színházi Fesztivál keretében, Oroszország
Résztvevő a High Fest Nemzetközi Színházi Fesztiválon, Jereván, Örményország, 2019
Apák és fiúk – I. Turgenyev, a Berezniki-i Drámaszínházban, Permy, Oroszország.
Наизнанку (Kifordítva) – M. Osarina és Т. Оsina, a Norilszk-i V. Majakovszkij Színházban, Oroszország
Arany Maszk Díj 2020
Jelölések:
Legjobb Drámai Előadás
Legjobb Rendező - Dumitru Acriș
Legjobb Díszlet - Dumitru Acriș
Legjobb Női Főszereplő - Lyubovi Savina